Něco víc, než jen „zelená viagra“


Kotvičník je velice žádanou bylinou pro farmaceutický průmysl, a proto se dnes pěstuje na rozlehlých farmách. Je to nenáročná rostlina, která prosperuje i v suchých a méně bohatých půdách a můžete si ji vypěstovat i v truhlíku na balkoně. Použít se dá celá rostlina. Rostlina není mrazuvzdorná, takže se vysazuje z předpěstovaných sazenic až jarních mrazících anebo přímo ze semen. Z počátku můžeme rostliny chránit přikrytím, ale pro opylení je později nutné udělat přístup opylovačům. Pokud je dobré a teplé počasí, rostlina roste rychle a může se několikrát stříhat, čímž se zvýší výnos.
žena v zimní přírodě
Kromě známých vlastností působící blahodárně na muže, se určitě osvědčí díky širokému spektru účinků i pro ženy.
Kotvičník pro ženy – je to výborný pomocník při rekonvalescenci po dlouhé nemoci, kdy je potřeba tělu dodat ztracenou energii, má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak, na hladinu škodlivého cholesterolu. Ženy ocení pomoc při nepravidelné menstruaci, při dozrávání vajíček a při oddálení menopauzy a jejich příznaků (deprese, nadváha, menší zájem o sex, řídnutí vlasů), při srdeční arytmii, pro zlepšení funkcí ledvin, rozpouštění močových kamenů a při problémech s cukrovkou II. typu.
Kotvičník se nejčastěji používá ve formě čaje. Kromě zelené části lze použít i dobře vypraný kořen a nejvíce prospěšných látek je v plodu, proto je žádoucí rostlinu nechat vykvést a opylovat. Jedinou nevýhodou je, že se čaj musí vařit půl hodiny, aby došlo k co nejlepšímu vyluhování látek. Pro lepší výsledek se může během varu přidat kousek másla, které zase pomůže svým tukem uvolnit další prospěšné látky.
žena na procházce se psem
Pokud je čajová varianta nevhodná, je možnost užívat pravidelně bylinné tobolky z rostlin pěstovaných v biokvalitě. Tobolky https://www.zbozi.cz/hledani/%3Fq%3D%25C5%25BEelatinov%25C3%25A9%2520tobolky se mohou bez vedlejších příznaků užívat dlouhodobě. Nehrozí zdravotní problémy z předávkování.
Z kotvičníku se dělá macerací v alkoholu i tinktura, která se užívá po kapkách.