Návštěva zubaře nemusí být nepříjemným zážitkem

Pokud jste nebyli několik let u zubaře, jelikož se vám neustále vrací vzpomínky na vrtání či trhání bez umrtvení, kdy vám tekly slzy bolesti a v duchu si opakovali modlitbu, pokuste se vymazat tento zážitek z paměti a dejte zubařům další šanci. Stomatologie každým rokem postupuje na vyšší a vyšší úroveň, a dnes už by mělo být standardem, že kromě té nejkvalitnější péče se vám dostane i bezbolestné péče.

Zubní křeslo

Anestezie se nejčastěji podává formou injekcí, někdy také například formou znecitlivujícího gelu, zvláště u malých dětí. Injekce bývá většinou téměř bezbolestná, pacienti ucítí pouze malé štípnutí. Měla by být součástí každého výkonu, kdy hrozí, že pacient bude pociťovat bolest.

Stomatologové dobře vědí, že anestezie působí zároveň i jako prevence dalších zubních onemocnění. Pokud si pacient z návštěvy lékaře odnese nepříjemný zážitek, je daleko větší pravděpodobnost, že začne zanedbávat preventivní prohlídky a může dojít k onemocnění chrupu, jako jsou například zubní kazy. Pacient, který je během výkonu v psychické pohodě také mnohem lépe spolupracuje a bolest v průběhu léčby je také rizikovým faktorem pro vyšší možnost výskytu komplikací.

Možná odmítáte anestezii, protože je vám nepříjemné, jak po injekci dojde k znecitlivění rtů a tváří. Ale ani tohle už dnes nemusíte zažít. Dnešní anestezie je na tak špičkové úrovni, že dokáže odstranit i tyto nežádoucí účinky.

Zubař

Samozřejmě nastanou případy, kdy se objeví jisté kontraindikace, a anestezii podat nelze. V takovém případě se stomatologové nejprve snaží najít jinou variantu možného podání anestezie. Pokud by opravdu nešlo znecitlivující přípravek podat, je nutné uvolnit pacienta a zbavit ho psychické nepohody jinými způsoby. K tomu poslouží zdánlivé maličkosti, jako příjemně vybavené ordinace a čekárna, profesionální chování zdravotníků a lidský a citlivý přístup. Najít takového stomatologa nemusí být snadné. Ale stále více klinik a ordinací se zaměřují právě na bezbolestné ošetřování. Pokud hledáte stomatologa v hlavním městě, vyzkoušejte bezbolestné ošetření zubů Praha.