Léčivé účinky heřmánku

Heřmánek má univerzální léčivé účinky. Jeho velkou výhodou je, že může být použitý také při léčbě malých dětí. Vývar z heřmánku (heřmánkový čaj) pomáhá dětem především při bolestech a křečích v břiše. Dále je vhodný při střevních problémech jako je průjem nebo nadýmání a při bolesti žaludku. Pro ženy je příznivý v době menstruace, kdy pomáhá při bolesti, ale také napomáhá pravidelnému menstruačnímu cyklu.
rostliny heřmánku
Heřmánkový čaj pomáhá také při bolesti zubů, nespavosti a horečce. Navozuje pohodu a klid a pomáhá tedy při stresových situacích pro uklidnění díky tomu, že má dobrý vliv na nervový systém.

Heřmánkový čaj lze pít pravidelně a dlouhodobě. Při akutních potížích se doporučují 3 šálky čaje denně. V běžných případech stačí jeden šálek, zpravidla večer, protože napomáhá ke klidnému spánku.
Heřmánek je ale velmi příznivý i při použití zvenčí. Pomáhá například při pocení. Dále lze použít k lepšímu hojení vyrážek a k vymývání ran díky jeho antibakteriálním účinkům.
heřmánkové květy
Díky heřmánku také můžete mít krásné vlasy, stačí nálev z něj používat při mytí vlasů. Je vodný také pro krásnější pleť.
 
Příprava heřmánkového čaje
Heřmánkový čaj si samozřejmě můžete koupit v nálevných sáčcích. Lze zakoupit také sušený ve specializovaných obchodech s čaji. Heřmánek si můžete také nasbírat sami, jeho květy se sbírají od května do září. Heřmánek můžete pěstovat i doma na zahradě, vysévá se zhruba od poloviny srpna do září. Květy se sbírají s maximálně 2 cm dlouhými stopkami zhruba 3 až 5 dnů po rozvití květů.
heřmánkový čaj
Květy je poté nutné sušit ve stínu, nikoliv na přímém slunci. Usušené květy se skladují na suchém a chladném místě. Při přípravě čaje pak stačí asi lžičku usušeného heřmánku přelít teplou vodou. Pozor, voda by neměla být vařící. Ideální pro tuto přípravu je použít ponorné sítko na čaj.