Stává se to čím dál častěji

Veřejné osobnosti lžou. Lžou, protože mohou, lžou, protože kolem sebe vytvořily sociální bublinu podobných individuí, které vůbec nezpochybňují a jenom kývají. Byť lze do tohoto kruhu důvěry a víry spadnout kvůli kterékoliv ptákovině, politika je jednou z vážných věcí. Masaryk, poté, co shlédl nový film, říkal: „televize je další pěkný americký vynález. Řekněme, že byste mohli z vašeho obývacího pokoje pozorovat, co dělají divoké šelmy v džungli.
vyděšené oči
Dokonce byste mohli vidět a slyšet džungli naší lidské společnosti. Každý člověk by pak byl nucen být upřímný a pravdivý a nebylo by žádného skrytého tajnůstkářství a pletichaření všeho zlého. Wonderful, no?“. (přeloženo z angličtiny). Tatíček Masaryk se ale šeredně mýlil, protože denně vidíme, jak lidé, přední politici, v televizi zatajují anebo lžou. A internet jenom umocnil tohle všechno do rozměrů, se kterými si moderní žurnalistika a politika nedokáží poradit.
lidé u kompasu

Banda potrefených slepic

Jen si vezměte výroky některých politiků z SPD nebo komunisty – plejáda největších kreatur, kterým z bot čouhá sláma. Každý druhý výrok, ověřený buď veřejnoprávními médii, nebo nezávislými sdruženími, je nepravdivý nebo zavádějící. Oficiální zpráva ČT praví, že konkrétně předseda strany SPD byl zván do ČT hned 100x a více, přitom sama strana kolem sebe všude kope, hlavně na Barrandově, že je nikdo nikde nezve. Sami vydávají prohlášení na internetu, kterým věří tisíce dalších lidí.
silueta týmu

Fenomén neomylného internetu

Není to pravda, ale mohla by být a to je důležité. Výrok, kterým se proslavila jedna „stoupenkyně“ SPD, řečený poté, co bylo prokázáno, že zpráva, kterou vypustil do světa předseda této strany, byla vyvrácena jako hoax a nepravda. Už jen v tomto jednom výroku se skrývá temnota a nebezpečí internetu – lidé se obklopují totiž jenom těmi lidmi, kteří mají stejný světonázor, stávají se tedy imunní na kritiku a vůbec kritické myšlení, neboť celé jejich internetové okolí je utvrzuje v jejich pravdě. A to je cesta do pekel. Skutečná objektivní diskuze může započít pouze mezi sobě rovnými, kdy každý z nich přináší jiného názoru a diskuze vzkvétá. V těchto případech je to ale diskuze sobě rovných, kteří se navzájem podporují a tedy diskuze nezdravá, nekritická.