Každý se solárními panely či fotovoltaikou by měl mít i baterii.


Baterie představuje obrovský milník a skok vpřed, protože nyní může každá domácnost, každá budova, která solární energii vyrábí, onu energii uchovávat v podobě elektřiny v bateriích, ze kterých právě může čerpat ve chvílích, kdy by došlo k přerušení dodávek energie třeba i na pár dnů. A to, že se takto celý ten obvod výroby energie soukromého subjektu trochu osamostatní, oddělí od té veřejné energické sítě, je jenom dobře. Najednou totiž nastává okamžik, kdy se výroba energie stává demokratickou, pro všechny a každý si může vyrábět především pro sebe a v případě velkých přebytků může dokonce energii prodávat do sítě, což je přesně to, co jsme takové roky požadovali a chtěli. Možnost nejen přeprodávat a pouštět do sítě, ale sami si energii uchovávat.

solar-panel-241903_640 (1)

Pakliže vás ještě neťuklo, jak velká je tohle změna v celé naší solární hře, musíte si přečíst tato slova ještě jednou. Energii můžete buďto využívat ihned nebo skladovat. I dnes máme výkonné baterie a výkonné elektrárny, které se naprosto nepodobají těm, které tady byly před deseti lety. Ať už z pohledu uhlíkové stopy na jejich výrobu nebo třeba i recyklovatelnost, která je velkým problémem zejména u starších typů první a druhé generace, kdy díky těžkým kovům je většina panelů velice složitě recyklovatelná a bude problém s nimi naložit. I dnes se nacházíme stále v tak brzkých začátcích, že to ani nejde pojmenovat. Ale pokud chcete někdy začít, měli byste dnes. S baterií se totiž mění podmínky i pravidla hry a to zásadním způsobem.

white-male-1834135_640

Baterie k solární elektrárně ElektroCentrály je tedy nutnost, pakliže ji nemáte, kontaktujte vaší firmu, která vám instalovala fotovoltaiku či solární panely a poptejte se jí na možnosti. Případně, pokud jste teprve v procesu pořizování si panelů, určitě se vyplatí investovat i do baterie, která vám posune výrobu elektřiny na úplně jinou úroveň a osamostatní vás, alespoň krátkodobě.