Eukalyptus – malý zázrak

Eukalyptus, česky blahovičník, pochází z Austrálie a ve své domovině je pro léčivé účinky nazývaný stromem života. Jeho listy obsahují značné množství aromatických silic, které se uvolňují do ovzduší a omamně ho provoní. Těkavé látky obsažené v listech rostliny dokáží zbavit vzduch v místnosti některých bakterií a virů.
Některé druhy blahovičníku můžete pěstovat doma jako dekorativní přenosné rostliny v nádobách, čistí vzduch od škodlivin a prospívají vašemu zdraví. Nejlépe je umístit eukalyptus v hale či obývacím pokoji; v ložnici by vám mohla jeho intenzívní vůně vadit.
subtropický strom
Pro své antiseptické a analgetické účinky se eukalyptus používá k efektivní domácí léčbě. Ředí hleny, napomáhá při vykašlávání a dezinfikuje dýchací cesty, takže uleví od nepříjemných pocitů při rýmě, zánětech dutin nebo průdušek. Zmírní průběh nemoci a urychlí proces uzdravování. Pomůže i při bolesti hlavy a migréně. K léčebným účelům se používají sušené listy eukalyptu nebo eukalyptové oleje. Vzhledem k obsahu jedovatých látek se doporučuje výhradně vnější užívání.
Ve formě inhalací se účinné látky dostávají přímo na sliznice dýchacích cest, kde působí antibakteriálně a antiviroticky. Nálev z eukalyptových listů lze aplikovat jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní. Bylinná koupel slouží k uvolnění těla i mysli a také se používá při nachlazení nebo zánětu močových cest. Masti s obsahem eukalyptových silic mírní bolesti při revmatických obtížích, masážní oleje uleví namoženým svalům a bolavým kloubům.
eukalyptové listy
Eukalyptová silice patří také k nejoblíbenějším v aromaterapii. Esenciální oleje do aromalampy používejte v nepatrném množství, neboť jsou velmi koncentrované. Eukalyptovou silici můžete kombinovat se silicemi levandule nebo čajovníku, účinně dezinfikují a pomohou vám v boji s rýmou, chřipkou či virózou. Experimentujte s aromalampou a . Zbavíte ovzduší v bytě choroboplodných zárodků a svým blízkým připravíte intenzivní smyslový zážitek.