O dotacích

Dotace jsou naprosto super, vyplníte pár papírů a nasypou se vám peníze. Jenže takhle jednoduché to rozhodně není, a to ani zdaleka ne. Každý, kdo se pustí do práce s dotacemi si na sebe plete bič v podobě velmi důmyslně vymyšleného systému založeného na neustálém tlaku a nejistotě.
práce s penězi

Protože vy nevíte:

Jestli dotaci vůbec dostanete – dotace se v naprosté většině dostávají zpětně za věc do níž už se investovalo a to tak, že nehradí celou částku ale maximálně 70% ceny projektu.
Jestli nám ji nevezmou – to je problém s projekty, máte omezený čas na realizaci a správné vyplnění veškeré dokumentace a pokud se to někomu tam nahoře znelíbí a najde si dobrý důvod, dotaci vám neuznají a vy budete muset peníze vrátit.
Jestli to stihneme – omezený čas a české ručičky jsou sice šikovné, ale líné a vy máte termín a ten se neúprosně blíží a blíží.
čas jsou peníze

Největším problémem je hospodaření

Myslí se samozřejmě nakládání s penězi, každá firma přelívá své zdroje z kupičky na kupičku a kličkujeme mezi nástrahami finančních záležitosti jako zajíc před myslivci. Dotace přímo vybízejí k finančním podvodům, protože existuje pravidlo, že nesmíte platit jednu dotaci z jiné dotace. Jelikož jak už bylo řečeno většinou dotace hradí, tak 70% a zbytek musí jít z vašich zdrojů. Proto se nesmí stát, že těch 30% zaplatíte z jiné dotace.
obnovitelné zdroje energie

Proto si dejte pozor a pořiďte si:

– Hospodáře/účetní – protože to je člověk, na kterém to bude všechno stát a který to všechno za vás oddře, jelikož peníze jsou paradoxně nejhorší část dotace
– Termín odevzdání vypracovaného projektu – nejdříve návrh na získání dotace a poté odevzdání dokončeného projektu
– Zodpovědnou osobu – rozhodně to nesmí být účetní, protože ti mají svých starostí už tak dost, chcete-li dotaci, musíte mít jednu zodpovědnou osobu, která bude nad celým projektem držet ochrannou ruku a starat se o to, aby vše dobře proběhlo
– Odkud dotaci čerpáte – dotace poskytují různé organizace a každá má vlastní důvody, které byste měli respektovat a splnit.
– Důvod poskytnutí dotace – jestli dostanete dotaci na modernizaci vytápění, nesmíte nic z ní použít třeba na obráběcí stroj, i kdyby vám nakrásně zbyly peníze.
– Peníze, co zbydou – se jednoduše odevzdají zpět, ačkoli se to stává málokdy
Než půjdete do dotace, velmi dobře se na to připravte.