Jak vybrat správné krmivo pro kočky

Pokud chcete vybrat to nejlepší krmivo pro kočku, musíte si hlavně uvědomit, že kočka je masožravec. V divočině by lovila hlodavce, malé savce, rybky, ještěrky a ptáky. A toto je základ pro to, abyste vybrali to nejlepší, a dopřáli svým čtyřnohým společníkům opravdu to nejlepší.

Základním omylem je, že kočka musí mít kapsičky, konzervičky, masíčka ve šťávě. Každý veterinář vám ihned poví, že základem žrádla u koček mají být granule, ke kterým musí mít k dispozici dostatek vody. Masové konzervy a kapsičky pak řadí až mezi doplňkovou stravu. Není nic důležitějšího, než se touto radou řídit.

Ve chvíli, kdy budete vybírat kočičí granule, řiďte se doporučením veterináře, zdravotním stavem a věkem kočky. Koťátkům kupujte granule, které jsou určeny speciálně pro ně. Obsahují mnohem více vitamínů a minerálů, které kotě potřebuje ke správnému růstu. Samozřejmě, že se vyrábí i granule pro alergické kočky, kastrované či nemocné jedince. Na jedno ale zapomeňte. Neplatí, že čím více barevné granule, tím lepší pro kočku, protože z nich získá všemožné vitamíny. To ovšem není pravda. Barevné granule bývají jen dobarvované a dochucované, tedy pro kočky nevhodné. Vybírejte jen ty opravdu kvalitní, jednobarevné a s co nejlepším poměrem masa a nejmenším množstvím obilné vlákniny. Nejlepší je, když granule obsahují jen vlákninu z rýže či kukuřice.

Nevhodné kočičí granule

Při výběru pamlsků nezapomínejte, že je máte dávat jen za odměnu, nejedná se o plnohodnotnou stravu. Obsahují látky, které podporují chuť a voní tak, že se stanou pro kočku neodolatelnými. Proto se při dávkování řiďte návodem a nedávejte kočkám více, než pár kousků těchto pamlsků denně.

Někteří chovatelé nedají dopustit na stravu, kterou jim připravují sami. Ano, opravdu je nejlepší, když kočka může žrát syrovou stravu. Musíte se ale pak smířit s tím, že bude potřeba doplňovat vitamíny a minerály, které v domácím prostředí z připravované syrové stravy nezíská. A také s tím, že budete muset kočičího parťáka muset často odčervovat. Syrové maso v sobě totiž může skrývat mnoho nepříjemností a nákaz.

Kočičí syrová strava

A nyní se dostáváme ke konzervám pro kočky. Zde doporučuji pořádně číst složení výrobku. Hned uvidíte, kolik obsahuje daná konzerva vlákniny či popelu. Kočka skutečně není tvor, který by v přírodě popel žral. Proto by poměr měl být co nejmenší. A pokud obsahuje vlákninu, opět by se nemělo jednat o vlákninu z obilí. Neplatí zde, že čím dražší konzerva, tím kvalitnější výrobek. I mezi poměrně lacinými konzervami můžete snadno najít vhodný výrobek pro kočku.

Nenechte se tedy zmást různými lákavými reklamami výrobců. Dejte na svůj instinkt. Zkuste se vžít do kočky a pak zkoumejte, zda byste to v její kůži s chutí povečeřeli.