Co je to Port de Bras?

Port de Bras (čti „Port de Bra“) je v překladu vedení paží. Vznikl v roce 2006. Vymysleli ho choreograf Vladimir Snezhik a fyzioterapeut Julio Diguez Papi. Cvičením tohoto konceptu dosáhnete zpevnění paží, ale také samozřejmě celého těla, jeho rozhýbání a protažení. Toto cvičení patří do skupiny Body & Mind – cvičení, kterým uvolníte i svou mysl (patří sem také tai chi nebo známější jóga). Port de bras spojuje prvky tance, baletu, protažení a silového tréninku. Nicméně se mnoha lidem plete pouze s baletem. Toto cvičení si může zacvičit každý, jak děti, dospělý, tak i naše babičky a dědečkové.
cvičení na střeše

Jak se cvičí Port de Bras?

Cvičení se většinou odehrává ve fitness centru, ale na internetu najdete i různé návody. Určitě doporučujeme, ale přesto cvičení provádět s vyškolenými lektory Port de Bras, jelikož jejich tréninky jsou speciálně postaveny tak, aby každou svalovou skupinu zatěžovaly rovnoměrně a žádnou nepřetěžovaly. Mohlo by tak dojít k natažení či přetržení svalu z nadměrné námahy jedné svalové skupiny. Jinak tedy při cvičení hraje klidná, relaxační hudba, která má za cíl uvolnit vaši napjatou mysl a příjemně Vás naladit. V první části hodiny se musíte nejdříve rozcvičit a zahřát svaly, aby věděli, že se bude něco dít. Protažení provádíme tak, že spojíme kotníky vestoje, aby se dotýkaly, vytvoříme tak statickou podstavu tělu a vedeme paže v různých cvicích.
číňanka medituje
Postupně se zapojují i nohy
. Při hlavní části hodiny propojujeme různé cviky v taneční prvky. Při správném a pravidelném dechu, soustředěnosti pouze na cvičení Port de Bras, dospějeme k harmonii. Ke konci hodiny je potřeba zase protažení všech svalů. Vzhledem k tomu, že Port de Bras zatěžuje všechny svalové skupiny stejnoměrně, pokud se provádí správně, výsledky, které od něj očekáváme, na sebe jistě nenechají dlouho čekat.