Léčivé účinky heřmánku


Heřmánek má univerzální léčivé účinky. Jeho velkou výhodou je, že může být použitý také při léčbě malých dětí. Vývar z heřmánku (heřmánkový čaj) pomáhá dětem především při bolestech a křečích v břiše. Dále je vhodný při střevních problémech jako je průjem nebo nadýmání a při bolesti žaludku. Pro ženy je příznivý v době menstruace, kdy pomáhá při bolesti, ale také napomáhá pravidelnému menstruačnímu cyklu.
rostliny heřmánku
Heřmánkový čaj pomáhá také při bolesti zubů, nespavosti a horečce. Navozuje pohodu a klid a pomáhá tedy při stresových situacích pro uklidnění díky tomu, že má dobrý vliv na nervový systém.

Heřmánkový čaj lze pít pravidelně a dlouhodobě. Při akutních potížích se doporučují 3 šálky čaje denně. V běžných případech stačí jeden šálek, zpravidla večer, protože napomáhá ke klidnému spánku.
Heřmánek je ale velmi příznivý i při použití zvenčí. Pomáhá například při pocení. Dále lze použít k lepšímu hojení vyrážek a k vymývání ran díky jeho antibakteriálním účinkům.
heřmánkové květy
Díky heřmánku také můžete mít krásné vlasy, stačí nálev z něj používat při mytí vlasů. Je vodný také pro krásnější pleť.
 
Příprava heřmánkového čaje
Heřmánkový čaj si samozřejmě můžete koupit v nálevných sáčcích. Lze zakoupit také sušený ve specializovaných obchodech s čaji. Heřmánek si můžete také nasbírat sami, jeho květy se sbírají od května do září. Heřmánek můžete pěstovat i doma na zahradě, vysévá se zhruba od poloviny srpna do září. Květy se sbírají s maximálně 2 cm dlouhými stopkami zhruba 3 až 5 dnů po rozvití květů.
heřmánkový čaj
Květy je poté nutné sušit ve stínu, nikoliv na přímém slunci. Usušené květy se skladují na suchém a chladném místě. Při přípravě čaje pak stačí asi lžičku usušeného heřmánku přelít teplou vodou. Pozor, voda by neměla být vařící. Ideální pro tuto přípravu je použít ponorné sítko na čaj.

4.5/5 - (2 votes)